כאבים ודלקות בכתף – תשובות לכל השאלות

איך מטפלים בכאבים בכתף, ומה יכול לעזור לנו למנוע אותם בעתיד?

URIEL, יצרנית מוצרי אורתופדיה לתמיכה ולהקלה על דלקות וכאבים שונים בכתף, עם תשובות לשאלות נפוצות, דרכי טיפול ועוד. 


דלקות וכאבים בכתף הם מצבים נפוצים המתרחשים בקרב אנשים בכל הגילאים, הן אצל ספורטאים והן אצל אנשים מהשורה. הכתף היא אחד ממפרקי הגוף המורכבים והפעילים ביותר, ולכן היא חשופה לפגיעות שונות.

הרבה מן הכאבים ניתנים לפתרון ללא תרופות וללא טיפול רפואי חודרני. לפניכם כמה שאלות נפוצות ותשובות עליהן – להבנה עמוקה יותר של הכאבים: מאיפה הם מגיעים, איך מטפלים ולמה חשוב לשים לב.

איך מטפלים בדלקת בכתף?

דלקת בכתף היא מצב שיכול לפגוע משמעותית בתפקוד היום-יומי. דלקות בכתף יכולות לנבוע ממגוון גורמים כמו פציעה ישירה באזור, דלקת מפרקים ממחלות כמו דלקת פרקים או דלקת גידים כרונית (טנדיניטיס). 
סיבות נוספות יכולות להיות הצטברות נוזלים, גידולים או בעיות מולדות במבנה הכתף.

הסימפטומים הנפוצים של דלקת בכתף כוללים כאב שיכול להגיע עד לזרוע, לעיתים אף כאבים חדים, חוסר יכולת לבצע תנועות מסוימות של הכתף (הגבלת טווח התנועה) ועוד.

הכאבים יכולים להחמיר בלילה או במנוחה. מומלץ להוריד הילוך בפעילות הגופנית ולהפחית עומסים בהתנהלות היומיומית. תרופות נוגדות דלקת וכאבים כמו איבופרופן יכולות גם לסייע בהקלה, בהדרגה ובהתאמה למצב, ובהוראת רופא בלבד.

חשוב גם ללכת לפיזיותרפיה לאחר שהדלקת החריפה שככה. הפיזיותרפיסט ימליץ על תוכנית תרגילי חיזוק ומתיחה מדורגת לשיקום מלא של תפקוד הכתף והשרירים הסובבים. במקביל, בפיזיותרפיה ניתן לעשות גם טיפולים מנואליים, אשר יכולים להפחית את הכאב באופן מיידי. יש להתייעץ עם הפיזיותרפיסט ולעבוד לפי תוכנית המותאמת אישית לכל מטופל.

איך אפשר להקל על כאבים בכתף?

לאחר שהכאב החריף דועך, כדאי לבצע מספר תרגילי מתיחה וגמישות עדינים לכתף והזרוע כדי למנוע נוקשות והידבקויות בשרירים. יש להימנע מתנועות פתאומיות או כואבות מדי, אלא כאמור, להגדיל טווחים בהדרגה. 

עיסוי עדין של השרירים הסובבים את הכתף יכול גם הוא לסייע בשחרור המתחים. במקרים של כאבים ממושכים או חוזרים, כדאי מאוד ואף מומלץ להשתמש בתומכי כתף וציוד המסייע בייצוב המפרק ומניעת העומס מהשרירים הכואבים. חברת URIEL מציעה מגוון מוצרים איכותיים בתחום זה, מגן לייצוב הכתף, מיישר כתפיים ועוד.

איך מטפלים בדלקת גיד בכתף? 

דלקת גידים דוגמת דלקת בגיד הסופראספינטוס (Supraspinatus) היא סיבה נפוצה לכאבים בכתף. הטיפול כולל תרופות נוגדות דלקת ומשככי כאבים, עיסויים ותרגילי חיזוק וגמישות מותאמים. חשוב להימנע ממאמצים כבדים שיכולים להחמיר את הדלקת. פיזיותרפיה מותאמת אישית ואביזרים אורתופדיים לייצוב הכתף מסייעים אף הם בהקלה על הכאבים.

איך לישון עם כתף שבורה?

שינה טובה כמובן מסייעת בהתמודדות עם כאבים או שבר בכתף, אך יש לציין כי אנשים הסובלים מכאבים באיבר זה דווקא מתעוררים הרבה בלילה בגלל הכאב. הסיבה לכך היא חוסר התנועה הגורמת להצטברות ותסיסה של הדלקת. דווקא תנועה (מעט תנועה וכזו שלא תפגע בכתף) יכולה להפחית כאבים ולאפשר לחזור לישון.

איך מתמודדים עם פריקת כתף?

לאחר פריקת כתף יש לפנות לקבלת טיפול רפואי דחוף כדי לחזור ולמקם את ראש הזרוע בכתף – נדגיש כי החזרת הכתף נעשית תחת שיקוף במיון בבית החולים. לאחר מיקום מחדש של הכתף, נדרשת חזרה הדרגתית לתפקוד מלא.

בשלב ראשון יש לתת לאזור מנוחה ולהימנע ממאמץ רב. לאחר כשבועיים-שלושה ניתן להתחיל בתרגילי חיזוק ומתיחה עדינים לשרירי הכתף והזרוע, בליווי פיזיותרפיסט.

לאחר פריקה, יש חשיבות רבה להחזיר את יציבות הכתף ולתמוך בה כדי למנוע פריקות חוזרות.
חברת URIEL מציעה מגן לייצוב הכתף איכותי מניאופרן עם רפידה נגד זיעה. המגן מסייע בייצוב המפרק, מגביל תנועות קיצוניות ומספק יציבות במהלך התנועה והמאמץ.

תכנית תרגילים ממוקדת לחיזוק שרירי הכתף, החזה והגב העליון חשובה מאוד לאחר פריקה. יש להקפיד על תרגול סדיר ורציף, תחת הנחיות פיזיותרפיסט מוסמך. חיזוק האזור יסייע בייצוב המפרק, במניעת פריקה חוזרת וביצירת תנועה יציבה ובטוחה.

מה היתרונות של שימוש במיישר כתפיים?

תיקון יציבה לקויה ומניעת כאבים – לעתים קרובות, כתפיים שמוטות וכפופות קדימה נובעות מיציבה גרועה, ישיבה ממושכת והרגלים לא נכונים. מצב זה לא רק שאינו יעיל, אלא עלול גם לגרום ללחץ מיותר על אזור הצוואר, הגב העליון והכתפיים עצמן. כתוצאה מכך, אנשים סובלים מכאבי ראש, כאבי צוואר וכאבי גב קבועים.

מיישר הכתפיים מכיל מערכת רצועות עם ריפוד רך המסייע בהחזרת הכתפיים למצב זקוף, יציב ומאוזן יותר. הדבר מקל על העומס ממקורות כאב כרוני וחוסך כאבים בטווח הארוך. מיישר הכתפיים של URIEL עשוי ממערכת ייעודית של רצועות ריפוד יעיל, קל ללבישה ונוח למשך שימוש ממושך. הוא מותאם אישית על ידי סגירה בוולקרו (סקוטש) להתאמה המושלמת. בצורה זו הוא מיטיב את מבנה הגוף ומקל על לחצים כרוניים מצטברים.

למה הכתפיים שלי כואבות בבוקר לאחר שינה?

כאבי כתף לאחר שינה הם תופעה נפוצה הנובעת מכמה גורמים אפשריים – מצב השכיבה לא נכון שגורם ללחץ על שרירי הכתף ועמוד השדרה, נוקשות שנצברה במהלך הלילה עקב חוסר תנועה, או מצב בריאותי כמו דלקת מפרקים או דלקת גידים בכתף.

כדי להפחית את הכאבים, מומלץ לשנות תנוחת שינה, לבצע מתיחות ותרגילים קלים לחימום בבוקר ולהשתמש בכרית חימום על האזור הכואב. אם הכאבים נמשכים, יש לפנות לייעוץ רפואי.

לא להתעלם – לטפל!

כאבים חוזרים ונשנים בכתף יכולים להיות תופעה מטרידה ומגבילה ביותר, עם השפעה משמעותית על איכות החיים והתפקוד היומיומי.

בעיות נפוצות בכתף כמו דלקות, פגיעות בגידים, דלקת מפרקים או פריקות יכולות לגרום לכאבים עזים, תנועתיות מוגבלת ונזק ממושך אם הן לא מטופלות כראוי. לכן, חשוב להתייחס לכאבי כתף ממושכים או חוזרים כאל סימן אזהרה ולא להתעלם מהם.

הכתבה נכתבה בסיוע אוריה מורן, פיזיותרפיסט בעל תואר ראשון ושני בפיזיותרפיה (B.P.T & M.SC). מנהל פיתוח בחברת URIEL, המייצרת ומפתחת אביזרים אורתופדיים